Skip to content

13 Fairfax DriveLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block4200
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,965
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
58%
Improvement Value:$230,900
42%
Total Assessment$550,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,475+3.1%
2024$13,067+2.5%
2023$12,748+1.9%
2022$12,511+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,965DeedBook 12445, Page 3654

Property Built

Built

Year Built: 1955