Skip to content

53 Belmont DriveLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block4202
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,032
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,400
60%
Improvement Value:$216,700
40%
Total Assessment$543,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+3.1%
2024$12,882+2.5%
2023$12,567+1.9%
2022$12,334+7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953