Skip to content

99 Kimball AveLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block4205
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,570
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,900
70%
Improvement Value:$135,200
30%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,711+3.2%
2024$10,379+2.6%
2023$10,119+1.9%
2022$9,926-2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951