Skip to content

91 Amelia AveLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block4301
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,706
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,800
40%
Improvement Value:$466,200
60%
Total Assessment$778,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,030+3.1%
2024$18,454+2.5%
2023$18,003+1.9%
2022$17,668+63.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20160, Page 37437

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,706DeedBook 12526, Page 1714Recorded11/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956