Skip to content

26 Irving AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block4302
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,158
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,300
64%
Improvement Value:$144,700
36%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,882+3.1%
2024$9,583+2.5%
2023$9,349+1.9%
2022$9,175+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000

To:

Sq Ft1,158DeedBook 12216, Page 2086

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 6106, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1940