Skip to content

52 Irving AveLivingston, NJ 07039

Built 1939

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block4302
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,718
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,300
57%
Improvement Value:$202,800
43%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,621+3.1%
2024$11,269+2.5%
2023$10,994+1.9%
2022$10,790+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 20160, Page 76040

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5182, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1939