Skip to content

65 Irving AveLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block4304
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,600
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,100
59%
Improvement Value:$187,800
41%
Total Assessment$459,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,249+3.1%
2024$10,909+2.5%
2023$10,642+1.9%
2022$10,444+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949