Skip to content

4 Macopin DrLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block4305
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,184
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,800
28%
Improvement Value:$797,100
72%
Total Assessment$1,100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,928+3.1%
2024$26,113+2.5%
2023$25,475+133.1%
2022$10,928+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

Sq Ft3,184DeedBook 20220, Page 56152

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12047, Page 6506

Property Built

Built

Year Built: 1950