Skip to content

43 Amherst PlLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block4400
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,540
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
56%
Improvement Value:$207,200
44%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,550+3.1%
2024$11,201+2.5%
2023$10,927+1.9%
2022$10,724+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20250, Page 54274

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 12332, Page 6624

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 5913, Page 502

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5711, Page 41

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5347, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1940