Skip to content

27 Amherst PlLivingston, NJ 07039

Built 1968

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block4400
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,506
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
58%
Improvement Value:$190,700
42%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+3.1%
2024$10,809+2.5%
2023$10,545+1.9%
2022$10,349+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 5707, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1968