Skip to content

9 Amherst PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Jan 9, 2006

Property Information

Block4400
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,662
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
62%
Improvement Value:$164,500
38%
Total Assessment$429,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+3.1%
2024$10,188+2.5%
2023$9,939+1.9%
2022$9,754+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900

To:

Sq Ft1,662DeedBook 6287, Page 609

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5823, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1930