Skip to content

43 Berkeley PlLivingston, NJ 07039

Built 1967

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block4403
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,800
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
56%
Improvement Value:$210,300
44%
Total Assessment$480,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,748+3.1%
2024$11,393+2.5%
2023$11,114+1.9%
2022$10,908+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 20201, Page 22338

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5429, Page 434

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5192, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1967