Skip to content

29 Manor RoadLivingston, NJ 07039

Built 2006

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block4500
Lot45.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,180
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,000
34%
Improvement Value:$623,000
66%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,237+3.1%
2024$22,534+2.5%
2023$21,983-8.4%
2022$23,989+9.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006