Skip to content

6 Carlisle DriveLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block4506
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,768
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,200
32%
Improvement Value:$669,200
68%
Total Assessment$988,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,176+3.1%
2024$23,445+2.5%
2023$22,872+1.9%
2022$22,447+131.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft3,768DeedBook 20200, Page 610

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 20190, Page 5731Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950