Skip to content

17 Wellington RoadLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 1990

Property Information

Block4601
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,872
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,500
59%
Improvement Value:$209,500
41%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,499+3.1%
2024$12,121+2.5%
2023$11,825+1.9%
2022$11,605+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950