Skip to content

34 Wellington RdLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Sep 1, 1993

Property Information

Block4602
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,931
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
49%
Improvement Value:$311,200
51%
Total Assessment$613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,011+3.1%
2024$14,557+2.5%
2023$14,201+1.9%
2022$13,937+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft1,931DeedBook 5276, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1950