Skip to content

50 Wellington RdLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block4602
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,472
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
62%
Improvement Value:$189,200
38%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,027+3.1%
2024$11,663+2.5%
2023$11,378+1.9%
2022$11,167+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5575, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1950