Skip to content

52 Wellington RdLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block4602
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description2SBF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,197
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
46%
Improvement Value:$349,900
54%
Total Assessment$652,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,958+3.1%
2024$15,475+2.5%
2023$15,097+1.9%
2022$14,816+29.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft2,197DeedBook 5997, Page 197

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5652, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1950