Skip to content

29 Midway DrLivingston, NJ 07039

Built 1935

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jul 21, 2005

Property Information

Block4702
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,554
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,000
62%
Improvement Value:$171,500
38%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+3.1%
2024$10,710+2.5%
2023$10,448+1.9%
2022$10,254-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 6216, Page 49

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 5946, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1935