Skip to content

13 Midway DrLivingston, NJ 07039

Built 1939

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block4706
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,560
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,600
56%
Improvement Value:$231,400
44%
Total Assessment$531,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,988+3.1%
2024$12,595+9.1%
2023$11,545+1.9%
2022$11,330-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20220, Page 12767

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,560DeedBook 20190, Page 77211Recorded8/16/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5250, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1939