Skip to content

30 Collinwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1947

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block4800
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,376
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,200
37%
Improvement Value:$463,600
63%
Total Assessment$733,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,949+3.1%
2024$17,406+2.5%
2023$16,980+1.9%
2022$16,665+30.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft3,376DeedBook 5628, Page 843

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5313, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1947