Skip to content

48 Collinwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1947

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block4800
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,297
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,900
60%
Improvement Value:$179,400
40%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,965+3.1%
2024$10,634+2.5%
2023$10,374+1.9%
2022$10,181-7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5523, Page 276

Property Sale

Sale
$166,600
DeedBook 5171, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1947