Skip to content

37 Crescent RoadLivingston, NJ 07039

Built 1938

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block4800
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,699
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,300
54%
Improvement Value:$224,900
46%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+3.1%
2024$11,675+2.5%
2023$11,390+1.9%
2022$11,178-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,699DeedBook 5613, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1938