Skip to content

588 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 10, 1991

Property Information

Block4802
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class10
Description2SBF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage8,481
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$813,800
34%
Improvement Value:$1,604,300
66%
Total Assessment$2,418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,147+3.1%
2024$57,357+2.5%
2023$55,955+1.9%
2022$54,915-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft8,481DeedBook 5171, Page 548