Skip to content

54 Burnet StLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Feb 5, 1993

Property Information

Block4804
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,366
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,400
63%
Improvement Value:$172,000
37%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,335+3.1%
2024$10,992+2.5%
2023$10,723+1.9%
2022$10,524+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 5249, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1940