Skip to content

15 Sterling DrLivingston, NJ 07039

Built 1948

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block4901
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,690
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
50%
Improvement Value:$233,200
50%
Total Assessment$468,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,452+3.1%
2024$11,106+2.5%
2023$10,834+1.9%
2022$10,633-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 12564, Page 1376

Property Built

Built

Year Built: 1948