Skip to content

133 W Northfield RdLivingston, NJ 07039

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block4902
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,048
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,300
66%
Improvement Value:$118,100
34%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,595+3.1%
2024$8,335+2.5%
2023$8,131+1.9%
2022$7,980-10.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920