Skip to content

12 Kingston DrLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Date
Mar 13, 2003

Property Information

Block5000
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,883
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,200
44%
Improvement Value:$490,900
56%
Total Assessment$869,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,258+3.1%
2024$20,615+3.6%
2023$19,891+1.9%
2022$19,522-4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962