Skip to content

11 Langtree DrLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block5000
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,808
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,600
62%
Improvement Value:$221,800
38%
Total Assessment$590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+3.1%
2024$14,004+2.5%
2023$13,662+1.9%
2022$13,408+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 20210, Page 77533

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 12567, Page 6397Recorded8/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961