Skip to content

201 W Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 1997

Property Information

Block5001
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,270
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,400
47%
Improvement Value:$256,600
53%
Total Assessment$484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,839+3.1%
2024$11,480+2.5%
2023$11,200+1.9%
2022$10,992-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,100
DeedBook 5386, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1920