Skip to content

110 Beaufort AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block503
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,678
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
58%
Improvement Value:$185,600
42%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,777+3.1%
2024$10,451+2.5%
2023$10,195+1.9%
2022$10,006+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 5947, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1929