Skip to content

5 Rosewood CourtLivingston, NJ 07039

Built 2021

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block5100
Lot32.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,344
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,900
39%
Improvement Value:$695,100
61%
Total Assessment$1,137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,811+3.1%
2024$26,970+163.7%
2023$10,226+1.9%
2022$10,036+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft3,344DeedBook 20211, Page 45610

Property Built

Built

Year Built: 2021