Skip to content

9 Rosewood CourtLivingston, NJ 07039

Built 2019

Last Sale Price
$1,235,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block5100
Lot32.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class19.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,049
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$425,000
35%
Improvement Value:$797,400
65%
Total Assessment$1,222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,900+3.1%
2024$28,995+7.1%
2023$27,062+1.9%
2022$26,559+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,235,000

To:

Sq Ft3,049DeedBook 20190, Page 89896

Property Built

Built

Year Built: 2019