Skip to content

11 Rosewood CourtLivingston, NJ 07039

Built 2021

Last Sale Price
$1,290,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block5100
Lot32.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class19.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,361
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$429,800
35%
Improvement Value:$795,700
65%
Total Assessment$1,225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,976+3.1%
2024$29,069+2.5%
2023$28,358+190.5%
2022$9,761+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,290,000

To:

Sq Ft3,361DeedBook 20220, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 2021