Skip to content

10 Rosewood CtLivingston, NJ 07039

Built 2020

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block5100
Lot32.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class19.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,365
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,100
36%
Improvement Value:$775,100
64%
Total Assessment$1,211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,626+3.1%
2024$28,730+2.5%
2023$28,027+183.0%
2022$9,904+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000

To:

Sq Ft3,365DeedBook 20201, Page 19129

Property Built

Built

Year Built: 2020