Skip to content

26 Hickory PlLivingston, NJ 07039

Built 1964

Last Sale Price
$682,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block5100
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,201
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,800
50%
Improvement Value:$372,500
50%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,132+3.1%
2024$17,584+2.5%
2023$17,154+1.9%
2022$16,835+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$682,000

To:

Sq Ft2,202DeedBook 12538, Page 4931

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 12099, Page 9945

Property Built

Built

Year Built: 1964