Skip to content

29 East DrLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block5201
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,205
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,800
40%
Improvement Value:$526,300
60%
Total Assessment$880,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,527+3.1%
2024$20,876+2.5%
2023$20,366+1.9%
2022$19,987+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952