Skip to content

275 W Northfield RdLivingston, NJ 07039

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5500
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,615
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,700
48%
Improvement Value:$350,600
52%
Total Assessment$679,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,616+3.1%
2024$16,113+2.5%
2023$15,719+1.9%
2022$15,427+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920