Skip to content

15 Westgate RdLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block5501
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,639
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,900
58%
Improvement Value:$260,000
42%
Total Assessment$618,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,138+3.1%
2024$14,680+2.5%
2023$14,321+1.9%
2022$14,055-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000

To:

Sq Ft2,639DeedBook 20230, Page 58207

Property Built

Built

Year Built: 1953