Skip to content

1 Westgate RoadLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Jun 28, 2006

Property Information

Block5501
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,942
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,000
34%
Improvement Value:$695,600
66%
Total Assessment$1,052,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,747+3.1%
2024$24,968+2.5%
2023$24,357+1.9%
2022$23,905+31.5%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

To:

Sq Ft3,942DeedBook 6363, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1961