Skip to content

61 Walnut StLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 29, 2014

Property Information

Block5900
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,834
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,300
50%
Improvement Value:$236,400
50%
Total Assessment$473,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+3.1%
2024$11,236+2.5%
2023$10,961+1.9%
2022$10,758+15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 12494, Page 5445

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 5928, Page 880

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5725, Page 141

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5454, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1940