Skip to content

49 Walnut StreetLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block5900
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,996
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,600
56%
Improvement Value:$210,200
44%
Total Assessment$472,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,565+3.1%
2024$11,215+2.5%
2023$10,941+1.9%
2022$10,737+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 20240, Page 76305

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,996DeedBook 20240, Page 49877Recorded8/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1940