Skip to content

73 Old RoadLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5900
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,578
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,900
61%
Improvement Value:$194,200
39%
Total Assessment$493,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,061+3.1%
2024$11,696+2.5%
2023$11,410+1.9%
2022$11,198+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952