Skip to content

55 Old RdLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block5900
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,269
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,000
69%
Improvement Value:$139,100
31%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,814+3.1%
2024$10,487+2.5%
2023$10,230+1.9%
2022$10,040+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,269DeedBook 6351, Page 875

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5342, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1925