Skip to content

211 Eisenhower PkwyLivingston, NJ 07039

Built 2017
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2015

Property Information

Block5900
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage20.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,240,000
24%
Improvement Value:$38,745,500
76%
Total Assessment$50,985,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,247,105+3.1%
2024$1,209,376+2.5%
2023$1,179,804+42.6%
2022$827,278-29.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5733, Page 140

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5434, Page 875