Skip to content

27 Baker RoadLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 15, 1996

Property Information

Block6001
Lot117
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,705
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,200
50%
Improvement Value:$308,200
50%
Total Assessment$619,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,151+3.1%
2024$14,692+2.5%
2023$14,333+1.9%
2022$14,067-13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,705DeedBook 5451, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1952