Skip to content

565 W Mt Pleasant AvenueLivingston, NJ 07039

Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block6001
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$770,000
77%
Improvement Value:$230,000
23%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,460-9.7%
2024$27,100+2.5%
2023$26,437+1.9%
2022$25,946+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0