Skip to content

32 Tower RoadLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block6001
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,785
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,000
56%
Improvement Value:$198,300
44%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,137+3.1%
2024$10,800+2.5%
2023$10,536+1.9%
2022$10,340+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5431, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1952