Skip to content

32 Walnut StreetLivingston, NJ 07039

Built 1948

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block6001
Lot68.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,349
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,900
68%
Improvement Value:$156,500
32%
Total Assessment$493,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,069+3.1%
2024$11,703+2.5%
2023$11,417+1.9%
2022$11,205-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948