Skip to content

12 Baker RdLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block6001
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.3

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,270
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,900
48%
Improvement Value:$370,100
52%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,513+3.1%
2024$16,984+2.5%
2023$16,568+1.9%
2022$16,260-3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5301, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1950